Billeasing är ett nyttjandeavtal mellan Ikano Bank Företag som ägare av fordonet och dig som brukare av fordonet. Med leasing betalar du bara för användningen av fordonet, inte ägandet.
Vid leasing bokförs ingen skuld, fordonet tas inte upp som en tillgång i balansräkningen och skrivs inte av hos dig, därför påverkas inte din soliditet.
Efter avtalstidens slut kan du välja att antingen förlänga avtalstiden, köpa loss fordonet för det förutbestämda restvärdet eller anvisa annan köpare.
Dessa fordon kan du leasa:
Genom Ikano Bank Företag kan du leasa personbilar, minibussar, lättare lastbilar, fyrhjulingar m.m.
En bra försäkring är en viktig förutsättning för att trygga det ekonomiska värde som fordonet representerar. Ikano Bank Företag erbjuder en komplett fordonförsäkring med mycket förmånliga villkor, detta oavsett vilket märke och bilmodell du väljer, eller hur många mil du kör varje år. Personlig och snabb skadeservice är en självklarhet.